پنج ویژگی مهم بهترین مراکز داده

یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان‌ها و کسب و کارها، انتخاب بهترین زیرساخت داده‌ای برای میزبانی اطلاعات مهم و حساس است. شناسایی و گزینش بهترین مراکز داده‌ای که از تمام جوانب، مورد اعتماد باشند، نیازمند در نظر گرفتن ملاحظاتی خاص است تا صاحبان کسب و کارها بتوانند با خاطری آسوده و اطمینان کامل، تصمیمات مهم و حیاتی را در جهت تحقق اهداف مورد نظر خود اتخاذ کنند.
بهترین دیتاسنتر

مدیریت بهینه فضا و ظرفیت‌ها

بهترین و بزرگترین مراکز داده به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا حداکثر استفاده را از فضای محیطی خود ببرند و قدرتمندترین توان پردازشی، ذخیره‌سازی و شبکه‌سازی را با استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی ممکن سازند. به کمک این تکنولوژی‌، تعداد سرورهای فعال در قفسه‌ها افزایش یافته، و با کنترل اصولی تعداد قفسه‌ها و اجرای صحیح سیستم برق‌رسانی، زمینه کاهش هزینه‌های انرژی و نگهداری فراهم می‌شود. در همین حین، بهره‌وری تجهیزات موجود در مرکز داده به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. بدین ترتیب و با افزایش تعداد قفسه‌ها، وسعت مراکز داده نیز به چندین برابر افزایش یافته و همین مسئله شرایط مورد نیاز را برای مقیاس‌پذیری فراهم می‌نماید.

مقیاس پذیری و توسعه ‌پذیری

در بسیاری از صنایع، مقیاس‌پذیری و توسعه پذیری مسئله‌ای حائز اهمیت است، و فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنی نیست. مراکز داده باید دارای زیرساخت منعطفی بوده و با رشد سریع تکنولوژی‌ها منطبق باشند تا امکان ارتقاء ساده و بدون دردسر سرویس‌ها، در سریعترین زمان فراهم شود. بهترین مراکز داده باید آماده باشند تا علاوه بر تامین نیازهای فعلی در حوزه زیرساخت، جوابگوی ظرفیت‌ها و کارکردهای مورد نیاز در آینده نیز باشند.

سیستم سرمایشی استاندارد

پیاده‌سازی صحیح سیستم سرمایشی، به میزان قابل ملاحظه‌ای در کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی تاثیرگذار است. برای این منظور، راهکارهای گوناگونی توسط مراکز داده طراحی و بکارگیری می‌شوند، اما راهکاری با عنوان راهروی سرد و گرم (Hot Aisle و Cold Aisle) میزان مصرف انرژی توسط سیستم‌های سرمایشی را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد، و این امکان بوجود می‌آید تا تجهیزات بیشتری در فضای کمتری کنار یکدیگر قرار گیرند. بعلاوه تنظیم دمای داخلی مرکز داده مطابق با استاندارد بین‌المللی اَشرِی*، ‌سبب افزایش چشمگیر عمر و راندمان تجهیزات موجود در قفسه‌ها می‌شود. (* ASHRAE مختصر عبارت سازمان مهندسی گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع آمریکا است. این سازمان دارای ۵۰۰۰۰ عضو متخصص ساختمان در دنیا می‌باشد و تمرکز آن روی بهره‌وری انرژی و کیفیت هوای درونی ساختمان، سرمایش و گرمایش و پایایی در صنعت می‌باشد.)

مستندات، فرایندها و دستورالعمل‌ها

بهترین مراکز داده از دستورالعمل‌ها و فرایندهایی پیروی می‌کنند‌ که با دقت و به بهترین شکل ممکن در قالب مستندات تهیه، تدوین و تنظیم شده‌اند. این مراکز با نظارت بدون وقفه بر فعالیت‌ها، لایه‎‌های امنیتی و سطوح دسترسی‌، کیفیت حداکثری سرویس را تضمین و بر پایداری آن نظارت می‌کنند. از این رو، تعریف سیستمی استاندارد در رابطه با نحوه پیگیری و انجام فرایند عیب‌یابی که تحت عنوان SOP — Standard Operation Procedure معرفی می‌گردد، امری لازم و حیاتی است. تنوع و تعدد بالای سرویس‌هایی که توسط مراکز داده ارایه می‌شود، طراحی دقیق و صحیح فرایند عیب‌یابی و همچنین عکس‌العمل سریع افراد مسئول در مواقع حساس را می‌طلبد.

امنیت

دستورالعمل‌ها و فرایندهایی که توسط مراکز داده تدوین شده‌اند، با تعریف امن‌ترین موانع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، از دسترسی‌ غیر مجاز به بخش‌های مختلف جلوگیری نموده و در ایجاد سطوح امنیتی چند لایه‌، نقش پررنگی را ایفا می‌کنند. امن‌ترین مراکز داده، در ساختمان‌هایی مقاوم و مدرن پیاده‌سازی شده‌اند و محدوده فیزیکی آنها توسط به روزترین سیستم‌های امنیتی محافظت می‌شود. سیستم‌های احراز هویت مانند تشخیص اثر انگشت و اسکن عنبیه چشم، و همچنین نظارت شبانه‌روزی با استفاده از دوربین‌های مدار بسته و کنترل دقیق دسترسی‌ها با کارت‌های هوشمند، از جمله مهمترین این موارد هستند.