مرکز عملیات شبکه (NOC) و نقش آن در دسترس‌پذیری مراکز داده

مرکز عملیات شبکه یا Network Operations Center (به اختصار NOC) که در محاوره فنی “اِن اُ سی” یا “ناک” نیز نامیده می‌شود، یک مقر کنترل و مانیتورینگ است که سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ، برای مدیریت شبکه‌های کامپیوتری و نظارت بر کارکرد صحیح زیرساخت ارتباطی خود ایجاد می‌کنند. این مراکز با نظارت بدون وقفه بر فعالیت‌ها، مشکلات فنی ایجاد شده را به محض وقوع، شناسایی نموده و با عکس‌العمل سریع و به موقع، برطرف می‌نمایند. معمولا ناک‌ها برای تامین بالاترین حجم پهنای باند، با سرعتی بسیار بالا به اینترنت متصل هستند.
مرکز عملیات شبکه پارس آنلاین

بدین ترتیب و با کمک ناک‌ها، تضمین کیفیت و کنترل کیفی این مراکز به بهترین شکل انجام شده و زمینه دسترس‌پذیری حداکثری مراکز داده فراهم می‌شود. دسترس‌پذیری (Availability) یک مرکز داده، به مدت زمانی گفته می‌شود که آن مرکز در شرایط عملیاتی قرار داشته باشد.

بسیاری از مراکز داده بزرگ مانند دیتاسنتر پارس آنلاین، برای مدیریت، نظارت لحظه‌ای، عیب‌یابی و رفع سریع مشکلات احتمالی شبکه خود، دارای سالن ناک می‌باشند. وسعت ناک معمولا به وسعت مرکز داده و حساسیت داده‌های مستقر در این مرکز وابسته است. مراکز داده کوچکتر اغلب از سیستم‌های مانیتورینگ و نرم‌افزارهای خودکار رفع عیوب استفاده می‌کنند و معمولا نیروی انسانی در روند کاری آنها دخالت یا نظارت چندانی ندارد.

صرف نظر از فرایندها، هدف اصلی ناک‌ها، تامین پایداری کارکرد شبکه در تمام ساعات شبانه روز و تضمین حداکثری دسترس پذیری مراکز داده است. اگر هزینه‌ها مطرح نباشد، این هدف همیشه دست‌یافتنی است. اما مشکلات زمانی نمایان می‌شوند که سازمان‌ها سعی می‌کنند تا با رویکردی مقرون به صرفه، مرکز عملیات شبکه خود را پیاده‌سازی نمایند.

برای تحقق اهداف اصلی ناک‌ها، بکارگیری نیروی انسانی مجرب و خبره که به اصطلاح “مهندس ناک” نامیده می‌شوند یکی از ضروریات مهم است.

برخی از وظایف و مسئولیت‌های مهندس ناک عبارتند از:

 • Network Monitoring
  نظارت بر کارکرد صحیح شبکه
 • Incident Response
  واکنش سریع به وقایع پیش‌بینی نشده
 • Troubleshooting Problems
  شناسایی و برطرف نمودن مشکلات
 • Reporting & Tracking All Issues
  مستندسازی و پیگیری تمام وقایع، مشکلات و راهکارها