مدل‌های پیاده‌سازی رایانش ابری

طبقه‌بندی رایانش ابری، معمولا از طریق دو دسته‌بندی صورت می‌پذیرد: مدل پیاده‌سازی رایانش ابری، مدل‌ ارایه سرویس رایانش ابری (SaaS, Paas و IaaS). در ادامه به معرفی اصلی‌ترین مدل‌های پیاده‌سازی رایانش ابری می‌پردازیم.
مدل‌های پیاده‌سازی رایانش ابری

ابر عمومی (Public Cloud)

ابر عمومی رایج‌ترین مدل پیاده‌سازی رایانش ابری می‌باشد. در این مدل، منابع اشتراکی و زیرساختی مانند سرورها و فضای ذخیره‌سازی توسط یک شرکت ارایه‌دهنده خدمات ابری میزبانی شده و دسترسی به آنها از طریق شبکه جهانی اینترنت برای متقاضیان این سرویس فراهم می‌شود. در ابر عمومی، کلیه سخت افزارها، نرم‌افزارها و تجهیزات زیرساختی توسط شرکت ارایه‌دهند خدمات ابری نگهداری و مدیریت می‌شوند.

ابر اختصاصی (Private Cloud)

ابر اختصاصی تنها برای استفاده خصوصی یک سازمان طراحی و پیاده‌سازی می‌شود. به بیان دیگر، در این مدل از رایانش ابری، منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به طور کامل در اختیار یک سازمان قرار دارند. تجهیزات و زیرساخت مورد نیاز این ابر می تواند به صورت فیزیکی در محل ساختمان‌های یک سازمان، و یا در دیتاسنتر یک شرکت ارایه‌دهنده سرویس ابری پیاده‌سازی و میزبانی شوند.

در ابر اختصاصی، کلیه سرویس‌ها، تجهیزات و منابع زیرساختی، از طریق یک شبکه اختصاصی انتقال داده داخلی، توسط خود سازمان، نگهداری و مدیریت می‌شوند و امکان دسترسی خارج از شبکه اختصاصی به این ابر مقدور نخواهد بود. ابر خصوصی معمولا مورد استفاده مراکز دولتی، موسسات مالی، شرکت‌ها و یا سازمان‌هایی قرار می‌گیرد که مسئول اجرای عملیات و فرایندهای بسیار مهم و حساسی هستند و نیاز کنترل و دسترسی کامل به زیرساخت داده‌ای برای آنها مبرم است.

ابر ترکیبی (Hybrid Cloud)

ابر ترکیبی، همانگونه که از اسم آن برمی‌آید، هر دو نوع مدل پیاده‌سازی رایانش ابری (عمومی و اختصاصی) را مورد استفاده قرار می‌دهد و این امکان را برای سازمان‌ها فراهم می‌کند تا بسته به نوع کاربرد، از مزایای هر دو مدل بهره‌مند شوند. در مدل ابر ترکیبی، برای افزایش انعطاف‌پذیری و بهره‌مندی از گزینه‌های متنوع‌تر، فعالیت‌های شبکه بین ابر اختصاصی و عمومی تقسیم می‌شوند. به طور مثال یک سازمان می‌تواند برای نیازهای پرتقاضا و غیرحساس خود از بستر ابر عمومی، و برای نیازها و انجام امور حساس و محرمانه خود از مدل ابر اختصاصی استفاده نماید.

دیتاسنتر پارس آنلاین آماده است تا کلیه نیازهای سازمان‌ها و شرکت‌ها در جهت بکارگیری هر یک از انواع مدل‌های پیاده‌سازی رایانش ابری را برآورده سازد. برای دریافت جزییات بیشتر از شما دعوت می‌کنیم تا به وب سایت سرویس‌های ابری پارس آنلاین مراجعه فرمایید. همچنین انجام مشاوره تلفنی پیرامون سرویس‌های ابری و خدمات دیتاسنتر از طریق تماس با شماره ۸۲۲۰۸۱۴۴ امکان‌پذیر است.