پهنای باند اختصاصی

امکان دسترسی به شبکه جهانی اینترنت با سرعت‌هایی بالاتر از سرعت خطوط ADSL یا Dialup، از سال‌ها پیش تحت عنوان خدمات پهنای باند اختصاصی در کشور وجود دارد. در گذشته‌ای نه چندان دور، سهم عمده‌ای از خدمات پهنای باند، از طریق خطوط استیجاری (Leased Lines) ارایه می‌گردید، ولی به تدریج، ارتباطات رادیویی بی‌سیم جایگزین آنها شدند، به نحوی که اکنون انواع شبکه‌های رادیویی، اصلی‌ترین و رایج‌ترین وسیله ارتباطی جهت ارایه خدمات پهنای باند در تهران، شهرهای اطراف آن و شهرهای بزرگ کشور به شمار می‌روند. در مواردی به ویژه در تهران و چند شهر بزرگ، فیبر نوری نیز جهت ارایه پهنای باند اختصاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مناطقی که امکانات مخابراتی (زمینی یا رادیویی) وجود نداشته باشد، ارایه پهنای باند از طریق ارتباطات ماهواره‌ای VSAT صورت می‌پذیرد.

پاپ سایت برج میلاد و تهران
ارتباطات ماهواره‌ای VSAT

ارایه خدمات پهنای باند توسط پارس آنلاین

پارس آنلاین جزو اولین ارایه‌کنندگان خدمات پهنای باند اینترنت در ایران به شمار می‌رود که از سال ۱۳۷۸ تاکنون، بی‌وقفه به این کار اشتغال داشته است. در دوره‌ای از زمان، پهنای باند اینترنت عمدتا در تهران و از طریق ارتباطات ماهواره‌ای با خارج از کشور توسط شرکت‌های اینترنتی تامین می‌شد. پارس آنلاین نیز از همین راه، پهنای باند اینترنتی خود را تامین و سپس از طریق خطوط استیجاری .L.L یا ارتباطات رادیویی بی‌سیم به مشتریان سازمانی ارایه می‌کرد. با انحصاری شدن تامین پهنای باند اینترنت بین‌الملل توسط شرکت ارتباطات زیرساخت، به تدریج آنتن‌های ماهواره‌ای اینترنتی جمع‌آوری گردید و شرکت‌ها با دریافت پروانه ICP و بعدها ISDP، پهنای باند خود را از شرکت زیرساخت دریافت، و از طریق ارتباطات بی‌سیم یا فیبر نوری به مشتریان سازمانی ارایه کردند. به واسطه ارایه این خدمات، شبکه بسیار گسترده‌ای از بسترهای ارتباطی مختلف، توسط پارس آنلاین ایجاد شده است که کلیه نیازهای اینترنتی مشتریان سازمانی را تامین می‌نماید.

خدمات پهنای باند بر بستر رادیویی بی‌سیم (Wireless)

شرکت پارس آنلاین با بیش از ۷۰ پاپ سایت و بهره‌برداری از فرکانس‌های حرفه‌ای، شبکه‌ای از ارتباطات رادیویی بی‌سیم را در شهرهای تهران و کرج و مناطق اطراف (بومهن، ورامین و …) ایجاد کرده است و خدمات پهنای باند را به مشتریان خود ارایه می‌دهد. پوشش این شبکه رادیویی به گونه‌ای است که نقطه کوری در این مناطق وجود ندارد و دکل های بلندی که در پاپ سایت‌ها وجود دارد، تمامی این نقاط را تحت پوشش خود قرار داده‌اند. برج میلاد، برج تهران و بسیاری از برج‌های بلند دیگر از جمله پاپ سایت‌هایی هستند که دکل‌های مخابراتی پارس آنلاین روی آنها قرار دارد.

خدمات پهنای باند بر بستر ارتباطات زمینی

Dedicated Bandwidth Tower

خطوط استیجاری L.L، لینک های NxE1، انواع MPLS، اینترانت و شبکه فیبر نوری، به عنوان بسترهای زمینی ارایه خدمات پهنای باند از سوی پارس آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال‌های اخیر با جمع آوری خطوط استیجاری، سایر بسترهای ارتباطی به ویژه فیبر نوری مورد استفاده بیشتری قرار گرفته است. با این حال کیفیت خطوط مخابراتی، همواره یکی از چالش‌های اصلی برای رساندن پهنای باند پرسرعت اینترنت به مشتریان سازمانی با SLA معین بوده است. خوشبختانه در سال ۱۳۹۴، اعطای پروانه FCP از سوی سازمان تنظیم مقررات به شرکت‌های خصوصی، این اجازه را به پارس آنلاین داده است تا بدون محدودیت تکنولوژی، به بسترسازی و ایجاد شبکه‌های پرسرعت ارتباطی در مناطق شهری و بین شهری اقدام نماید. همچنین این امکان فراهم شد تا علاوه بر پهنای باند، خدمات نوین محتوا محور و پرترافیک مانند VoD (Video on Demand) ،VoIP نیز ارایه شود.

خدمات پهنای باند بر بستر ماهواره‌ای VSAT

برای ارایه پهنای باند اینترنت، شبکه ماهواره‌ای VSAT پارس آنلاین نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. هاب مرکزی پارس آنلاین از طریق فیبر تاریک به دروازه اصلی اینترنت کشور در شرکت ارتباطات زیرساخت (مرکز LCT) متصل است و اینترنت را به وسیله ماهواره به ترمینال‌ها در هر نقطه‌ای از سرزمین ایران می‌رساند. دکل‌های حفاری، مناطق و پایانه‌های نفتی در خلیج فارس و مناطق خشکی در سراسر کشور از طریق ترمینال‌های ماهواره پارس آنلاین به شبکه اینترنت متصل هستند و خدمات پست الکترونیک (Email) و مرور صفحات وب را از این شبکه دریافت می‌کنند. پهنای باند دسترسی به اینترنت روی این شبکه تا سرعت 45Mbps در مسیر دریافت و 15Mbps در مسیر ارسال قابل ارایه است.

چه کسانی از خدمات پهنای باند استفاده می‌کنند؟

شرکت‌های تجاری خصوصی و دولتی، دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، موسسات مالی و اعتباری، صنایع، سازمان‌های شهری و خدماتی از جمله مشتریان اصلی پهنای باند اختصاصی جهت اتصال به شبکه اینترنت می‌باشند.

مزایای خدمات پهنای باند پارس آنلاین

پارس آنلاین با در اختیار داشتن بیش از ۵ درصد از اینترنت کل کشور، این خدمات را با استفاده از بسترهای متنوع ارتباطی خود به مشتریان ارایه می‌کند. مهمترین مزایای خدمات پهنای باند پارس آنلاین عبارتند از:

  • اتصال به مرکز اصلی اینترنت کشور (LCT) تهران از طریق فیبر تاریک،
  • امکان سنجی رایگان در حداقل زمان ممکن
  • پشتیبانی و مانیتورینگ ۲۴ ساعته از طریق مرکز عملیات شبکه (NOC)،
  • مرکز پشتیبانی با تلفن‌های اختصاصی و مجهز به سیستم تیکتینگ،
  • تامین پهنای باند اینترنت از چند مسیر و بستر متنوع،
  • استفاده از فرکانس اختصاصی و امن در Backbone شبکه رادیویی،
  • قرارداد سطح خدمات SLA معین با پایداری (Availability) بسیار بالا.