آغاز ارائه خدمات ابری گروه شرکت های پارس آنلاین به عنوان اولین ارائه دهنده خدمات ابری (IaaS) در کشور

رایانش ابری یا Cloud Computing امکانی است که در آن منابع پردازشی مورد نیاز کاربردهای فناوری اطلاعات در ظرفیت ­های بالا و بسیار منعطف با استفاده از تکنولوژی ­های شبکه و اینترنت در دسترس عموم قرار می گیرد.

خدمات زیرساختی فناوری اطلاعات بر روی ابر یا Cloud Infrastructure as a Service که به آن به اختصار IaaS نیز گفته می شود، نوعی از رایانش ابری است که در آن سرویس دهنده مجموعه امکاناتی از قبیل منابع پردازشی، قابلیت ­های ذخیره­ سازی و امکانات شبکه را بصورت آنلاین و خودکار در اختیار کاربران قرار می دهد. تحویل این نوع خدمات آنی بوده و انتخاب منابع مورد نیاز، اعمال تغییرات تقریبا لحظه­ ای در منابع، پرداخت هزینه و سفارشی سازی بوسیله خود کاربر و به عبارت دیگر بصورت Self-Service انجام می شود.

از کاربردهای اصلی IaaS می­توان به اپلیکیشن ­های با ماهیت ابری، کسب و کارهای الکترونیکی، اپلیکیشن­ های سازمانی، محیط­های توسعه نرم افزار، پردازش بصورت دسته­ ای و اپلیکیشن­ های اینترنت اشیاء (IoT) اشاره نمود.

امروزه IaaS توسط شرکت­ های بزرگ و شناخته شده دنیا از جمله آمازون، ماکروسافت، گوگل، IBM، اوراکل و … به عنوان جایگزینی برای خدمات سنتی دیتاسنتر ارائه می گردد. در کشور ما نیز نیازهای سازمان ­های بزرگ و کوچک و عموم کاربران این نوع خدمات، هم راستا با ارتقای سطح تکنولوژی در دنیا رشد یافته که به دلیل وجود برخی محدودیت­ها در دسترسی به خدمات تامین کنندگان جهانی، این نیازها عموما بی پاسخ مانده است.

گروه شرکت­های پارس آنلاین با درک این نیاز حیاتی کشور و پس از تجربه موفق و البته دشوار ساخت و بهره برداری بزرگترین دیتاسنتر بخش خصوصی و میزبانی از اطلاعات بسیاری از سازمان­ ها و شرکت ­ها در حوزه های مختلف، اکنون درصدد است تا اولین و بزرگ­ترین ارائه دهنده خدمات ابری IaaS در ایران باشد. در این راستا پس از بررسی راهکارها و تکنولوژی ­های متعدد خارجی و داخلی در این حوزه و با نگاه ویژه به توانمندی متخصصین داخلی، سرانجام شرکت راهکار آینده زمین (XaaS) که با بکارگیری نخبگان علمی و متخصصان داخلی در دل یکی از مراکز تحقیقاتی معتبر کشور شکل گرفته است را به عنوان شریک تجاری خود انتخاب نمود. راهکار مورد استفاده در این همکاری نه تنها مطابق با استانداردهای روز دنیا توسعه یافته بلکه در برخی ویژگی­ها، توجه برخی شرکت­ های خارجی فعال در این حوزه را نیز به خود جلب نموده است.

خوشبختانه در نتیجه این همکاری، ارائه خدمات زیرساخت فناوری اطلاعات بر روی ابر (IaaS) برای اولین بار در کشور به مرحله بهره برداری رسیده است. این خدمات در سه دسته بندی زیر قابل ارائه می­باشد:

  • سرور مجازی ابری Cloud Virtual Private Server یا به اختصار VPS
  • دیتاسنتر مجازی ابری Virtual Private Cloud یا به اختصار VPC
  • راه اندازی و ارائه خدمات ابر اختصاصی Private Cloud و ابر ترکیبی Hybrid Cloud

اولین پورتال خدمات ابری کشور هم اکنون از طریق وب سایت شرکت پارس آنلاین در دسترس عموم قرار دارد و مراسم افتتاح رسمی آغاز بهره برداری از خدمات IaaS گروه شرکت های پارس آنلاین در هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی (ایران تلکام 2017) برگزار خواهد شد.