خدمات ماهواره ای (VSAT)

ارتباطات ماهواره ای یکی از روش های ارتباطی کارآمد برای ایجاد شبکه های خصوصی انتقال داده و دسترسی به شبکه اینترنت می باشد. در سال های اولیه ورود اینترنت به کشور و قبل از آنکه شرکت ارتباطات زیرساخت متولی اصلی تأمین پهنای باند اینترنت بین الملل از طریق بستر فیبر نوری گردد، ارتباطات ماهواره ای به صورت دوطرفه و یک طرفه (Received Only) توسط شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت مورد استفاده فراوان قرار می گرفت. با افزایش ظرفیت ورودی اینترنت از طریق فیبر بین الملل شرکت زیرساخت، تجهیزات ماهوارهای دریافت اینترنت به تدریج برچیده شد ولی ارائه خدمات ماهواره ای (VSAT) موضوع پروانه مستقلی به نام “خدمات انتقال داده از طریق ماهواره” (SAP) قرار گرفت که پارس آنلاین (شرکت پارس ارتباطات) یکی از دریافت کنندگان این پروانه از سازمان تنظیم مقررات می باشد.

انتخاب شرکای کاری مناسب

سیاست پارس آنلاین برای ایجاد و بهره برداری از ارتباطات ماهواره ای، انتخاب شرکای تجاری خارجی (فنی و تجهیزاتی) از برترین تولیدکنندگان تجهیزات و تأمین کنندگان پهنای باند ماهواره ای بوده و همچنان نیز می باشد. سه مشخصه اصلی در انتخاب این شرکا، همواره در کانون توجه پارس آنلاین قرار داشته است:

  • برخورداری آن ها از پیشرفته ترین و جدیدترین فناوری های روز دنیا.
  • انعقاد قرارداد مستقیم با پارس آنلاین و عدم تأثیر پذیری از مسائل تحریم.
  • ارائه خدمات پشتیبانی مستقیم و انتقال تکنولوژی و برگزاری آموزش های تخصصی برای کارکنان و مشتریان پارس آنلاین.

براساس این مشخصه ها، شرکای تجاری پارس آنلاین از برترین برندهای دنیا انتخاب شده اند از جمله؛ STM (EMC) ،Comtech و iDirect در زمینه تجهیزات ماهواره ای و IntelSat و EutelSat در زمینه پهنای باند ماهواره.  

شبکه های ماهواره ای پارس آنلاین

ظرف ده سال گذشته که پارس آنلاین پروانهSAP را گرفته است، از فناوری های مختلف برای شبکه هایVSAT خود استفاده کرده است. به طور کلی شبکه ماهواره پارس آنلاین به دو دسته پلتفرم های اشتراک گذاری پهنای باند و پهنای باند اختصاصی تقسیم می شود. پلتفرم اشتراکی بیشتر مناسب برای مصارفی است که پهنای باند کمی نیاز دارند مانند شبکه های بانکی ولی پلتفرم اختصاصی برای خدماتی استفاده میشود که نیازمند اختصاص پهنای باند بیشتری میباشند مانند خدمات Voice ،VOD، نرم افزارهای کاربردی و دسترسی به شبکه اینترنت برای مرور صفحات وب.

فناوری های نوین در شبکه های ماهواره ای پارس آنلاین

 هاب های (VSAT- HUB) ماهواره ای پارس آنلاین در مرکز ماهواره ای (Teleport) پارس در پارک فناوری پردیس مستقر هستند. برای پلتفرم اشتراکی از فناوری TDM-TDMAیا DVB-RCS و با استفاده از بهترین برندهای جهانی ازقبیل (STM (EMC و iDirect استفاده شده و در پلتفرم اختصاصی از فناوری SCPC-DVB یا SCPC در هر دو مسیر دریافت و ارسال و از تجهیزات Comtech که از بهترین سازندگان این تجهیزات است، استفاده می شود.

در هر دو این پلتفرم ها مسیر ارسال از هاب به ترمینال ها (دریافت ترمینال ها) به صورت DVB-S2 می باشد که یک فناوری برای به اشتراک گذاشتن پهنای باند است. این فناوری امکان می دهد که ترمینال ها پهنای باند بیشتری را بتوانند از ماهواره دریافت کنند که برای برخی سرویس ها مانند صدا و تصویر بسیاری حیاتی است. از این فناوری برای پخش کانال های تلویزیونی نیز استفاده می شود. پلتفرم اشتراکی بیشتر در شبکه های بانکی مورد استفاده دارد ولی برای مصارفی که احتیاج به پهنای باند پرسرعت دارند از پلتفرم اختصاصی استفاده می شود.

 پوشش کامل ماهواره ای

ماهواره هایی که برای شبکه VSAT پارس آنلاین استفاده می شود از بهترین ماهواره های اپراتورهای بزرگی همچون IntelSat و EutelSat میباشد که تمامی سرزمین ایران، خلیج فارس و کشورهای همجوار را زیر پوشش کامل خود با توان 52~54 db قرار داده اند. با استفاده از این ماهواره ها، امکان ارائه خدماتVSATدر هر نقطه ای از این مناطق وجود دارد و به خاطر پوشش کامل و توان بالای این ماهواره ها، ترمینال ها (ایستگاههای ریموت) می توانند در اغلب نقاط کشور، با آنتن هایی با قطر 1.2 متر، پهنای باند با ظرفیت چند مگابیت برثانیه را تأمین نمایند. هاب های ماهواره ای پارس آنلاین به صورت همزمان به دو ماهواره (Dual Beam) از ماهواره های طرف قرارداد این شرکت متصل بوده و بدین ترتیب در نقاطی از شبکه مشترک که به دلیل موانع محلی یا امواج مزاحم اتصال به یک ماهواره امکان پذیر نباشد، خدمات به مشتری از طریق اتصال به ماهواره دوم ارائه خواهد شد.

چه خدماتی از طریق شبکه ماهواره ای پارس آنلاین ارائه می شود

پارس آنلاین برروی شبکه های ماهواره ای خود، دو نوع خدمات را به طور کلی ارائه می کند:

  • ایجاد شبکه خصوصی انتقال داده ها (VPN)
  • دستری به شبکه اینترنت

شبکه خصوصی انتقال داده ها

در شبکه خصوصی انتقال داده ها بر بستر ماهواره ای، مشتری می تواند داده ها و اطلاعات سازمانی و داخلی خود را در محیطی کاملاً خصوصی و امن مبادله کرده و اطمینان حاصل نماید که شبکه خصوصی او به عنوان یک شبکه بسته، ارتباطی به سایر شبکه های ارتباطی مانند اینترنت نخواهد داشت. در این روش دفتر مرکزی مشتری (HQ) معمولاً از طریق ارتباط رادیویی یا فیبر نوری به مرکز ماهواره ای پارس آنلاین متصل می شود تا کلیه ترمینال های ماهواره ای مشتری که در اقصا نقاط کشور راه اندازی شده اند، پس از ارتباط با هاب مرکزی پارس آنلاین، از طریق این ارتباط زمینی به دفتر مرکزی مشتری اتصال یابند.

هاب اختصاصی

در بعضی از موارد و بنا به دلایل سازمانی، برخی از مشتریان درخواست نصب هاب ماهواره ای در محل ساختمان مرکزی خود دارند. در این حالت، پارس آنلاین هاب ماهواره ای را در محل مشتری نصب و راه اندازی می کند و بدین ترتیب مشتری دارای یک شبکه کاملاً مستقل ماهواره ای می شود که می تواند انواع خدمات ارتباطی و اطلاعاتی خود را از قبیل تبادل اطلاعات سازمانی، انتقال خطوط تلفن داخلی و شهری و دسترسی به اینترنت را از طریق این شبکه دریافت نماید. البته بدلیل هزینه های بالای خدمات هاب اختصاصی، مشتری عمده این نوع خدمات معمولاً مشتریان بانکی، صنعت نفت و پتروشیمی و اپراتورهای تلفن همراه می باشند.

دسترسی به شبکه اینترنت

در مناطق و نقاطی از کشور که امکان ارتباط زمینی (رادیویی یا کابلی) وجود ندارد، تنها راه دسترسی به شبکه اینترنت از طریق ارتباط ماهواره ای می باشد.

هاب های ماهواره ای پارس آنلاین در مرکز ماهواره این شرکت به شبکه جهانی اینترنت با ظرفیت بسیار بالا متصل می باشند. مشتریانی که نیازمند دسترسی به شبکه اینترنت از طریق ترمینال های ماهواره ای می باشند، ابتدا به هاب مرکزی پارس آنلاین متصل و از آن طریق ارتباط آن ها به شبکه اینترنت برقرار می گردد. در حال حاضر نقاط بسیاری در کشور از جمله؛ دکل های حفاری در آب های خلیج فارس، دکل های حفاری و اکتشاف نفت در مناطق خشکی و دوردست، خطوط کشتیرانی و شناورهای تجاری، تفریحی و عملیاتی در آب های دریایی کشور از طریق شبکه ماهواره ای پارس آنلاین به شبکه اینترنت متصل می باشند.

مشتریان ارتباطات ماهواره ای VSAT

مشتریان ارتباطات ماهواره ای آن دسته از سازمان ها، ارگان ها و موسسات و شرکت های خصوصی و دولتی هستند که دفاتر و شعب متعدد و پراکنده دارند و از ارتباطات ماهواره ای یا به عنوان تنها امکان ارتباطی موجود استفاده می کنند و یا از آن به عنوان شبکه پشتیبان ارتباطات زمینی خود بهره می برند. در هر دو صورت، ارتباطات ماهواره ای، تنها ارتباطی است که کاملاً مستقل از شبکه های زمینی ایجاد می شود.

بانکها و موسسات مالی و اعتباری، شرکتهای صنعت نفت و پتروشیمی، خطوط کشتیرانی، سازمانهای دولتی، اپراتورهای تلفن همراه و شرکتهای پیمانکاری خصوصی و دولتی از جمله مشتریان اصلی خدمات ماهواره ای به شمار می روند. 

مرکز عملیات شبکه (NOC) خدمات ماهواره ای پارس آنلاین در مرکز ماهواره ای این شرکت در پردیس خدمات نگهداری و پشتیبانی ارتباطات ماهواره ای را به صورت 24 ساعته و در تمامی ایام سال به مشتریان خود ارائه میدهد.