آغاز ارایه خدمات ابری (IaaS) توسط گروه شرکت‌های پارس آنلاین

رایانش ابری یا Cloud Computing عنوان فناوری است که به کمک آن، منابع پردازشی مورد نیاز کاربردهای فناوری اطلاعات در ظرفیت‌های بالا و بسیار منعطف، با استفاده از تکنولوژی‌­های شبکه و اینترنت در دسترس عموم قرار می‌گیرد. خدمات زیرساختی فناوری اطلاعات روی ابر یا Infrastructure as a Service که به اختصار IaaS نیز نامیده می‌شود، نوعی از مدل‌های ارایه سرویس بر بستر ابری است که در آن سرویس دهنده مجموعه امکاناتی از قبیل منابع پردازشی، قابلیت‌های ذخیره‌سازی و امکانات شبکه را به صورت آنلاین و خودکار، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. تحویل این نوع خدمات آنی بوده و انتخاب منابع مورد نیاز، اعمال تغییرات تقریبا لحظه­‌ای در منابع، پرداخت هزینه و سفارشی‌سازی بوسیله خود کاربر و به عبارت دیگر به‌ صورت Self-Service انجام می‌شود.

خدمات ابری زیر ساخت به عنوان سرویس

از کاربردهای اصلی IaaS می­توان به اپلیکیشن‌های با ماهیت ابری، کسب و کارهای الکترونیکی، اپلیکیشن­‌های سازمانی، محیط‌­های توسعه نرم‌افزار، پردازش بصورت دسته‌ای و اپلیکیشن‌های اینترنت اشیاء (IoT) اشاره نمود. امروزه IaaS توسط شرکت‌های بزرگ و شناخته شده دنیا از جمله آمازون، مایکروسافت، گوگل، IBM، اوراکل و … به عنوان جایگزینی برای خدمات سنتی دیتاسنتر ارایه می‌گردد. در کشور ما نیز نیازهای سازمان‌های بزرگ و کوچک و عموم کاربران این نوع خدمات، هم راستا با ارتقای سطح تکنولوژی در دنیا رشد یافته که به دلیل وجود برخی محدودیت­ها در دسترسی به خدمات تامین‌کنندگان جهانی، این نیازها عموما بی‌پاسخ مانده است.

گروه شرکت­‌های پارس آنلاین با درک این نیاز حیاتی کشور و پس از تجربه موفق و البته دشوار ساخت و بهره‌برداری بزرگترین دیتاسنتر بخش خصوصی و میزبانی از اطلاعات بسیاری از سازمان­‌ها و شرکت‌­ها در حوزه‌های مختلف، اکنون درصدد است تا اولین و بزرگ­ترین ارایه دهنده خدمات ابری IaaS در ایران باشد. در این راستا پس از بررسی راهکارها و تکنولوژی‌های متعدد خارجی و داخلی در این حوزه و با نگاه ویژه به توانمندی متخصصین داخلی، سرانجام شرکت راهکار آینده زمین (XaaS) که با بکارگیری نخبگان علمی و متخصصان داخلی در دل یکی از مراکز تحقیقاتی معتبر کشور شکل گرفته است را به عنوان شریک تجاری خود انتخاب نمود. راهکار مورد استفاده در این همکاری، نه تنها مطابق با استانداردهای روز دنیا توسعه یافته، بلکه در برخی ویژگی­‌ها، توجه برخی شرکت‌های خارجی فعال در این حوزه را نیز به خود جلب نموده است.

خوشبختانه در نتیجه این همکاری، ارایه خدمات زیرساخت فناوری اطلاعات بر روی ابر (IaaS) برای اولین بار در کشور به مرحله بهره‌برداری رسیده است. این خدمات در سه دسته‌بندی زیر قابل ارایه می‌­باشد:

اولین پورتال خدمات ابری کشور هم اکنون از طریق وب سایت شرکت پارس آنلاین در دسترس عموم قرار دارد. مراسم افتتاح رسمی آغاز بهره برداری از خدمات IaaS گروه شرکت‌های پارس آنلاین، در هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع مخابرات و اطلاع رسانی (ایران تلکام 2017) برگزار خواهد شد.

ورود به پُرتال ابری پارس آنلاین