پهنای باند اختصاصی

دسترسی به شبکه جهانی اینترنت با سرعت هایی بالاتر از سرعت خطوط ADSL یا Dialup تحت عنوان خدمات پهنای باند از سال ها پیش در ایران ارائه میشده است. در گذشته ای نه چندان دور سهم عمده ای از خدمات پهنای باند از طریق خطوط استیجاری (leased Line) ارائه می گردید ولی به تدریج ارتباطات رادیویی بی سیم جای آن ها را گرفت به طوری که انواع شبکه های رادیویی اکنون اصلی ترین و رایج ترین وسیله ارتباطی برای ارائه خدمات پهنای باند در تهران، شهرهای اطراف و شهرهای بزرگ کشور به شمار می رود. در مواردی بویژه در تهران و چند شهر بزرگ، فیبر نوری برای ارائه پهنای باند نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از ارتباطات ماهواره ای VSAT نیز برای ارائه پهنای باند در مناطقی که امکانات مخابراتی (زمینی یا رادیویی) وجود ندارد، استفاده می شود.

ارائه خدمات پهنای باند توسط پارس آنلاین

پارس آنلاین جزو اولین ارائه کنندگان خدمات پهنای باند اینترنت به شمار می رود که از سال 1378 تاکنون بی وقفه به این کار اشتغال داشته است. زمانی پهنای باند اینترنت عمدتاً در تهران و توسط شرکت های اینترنتی از طریق ارتباط ماهواره ای باخارج تأمین می شد. پارس آنلاین نیز از همین راه پهنای باند اینترنتی خود را تأمین و سپس از طریق خطوط استیجاری L.L یا ارتباطات رادیویی بی سیم به مشتریان سازمانی ارائه می کرد. با انحصاری شدن تأمین پهنای باند اینترنت بین الملل توسط شرکت ارتباطات زیرساخت، به تدریج آنتن های ماهواره ای اینترنتی جمع آوری گردید و شرکت ها با دریافت پروانه ICP و بعدها ISDP، پهنای باند خود را از شرکت زیرساخت دریافت کرده و از طریق ارتباطات بیسیم یا فیبر نوری به مشتریان سازمانی ارائه کردند. بواسطه ارائه این خدمات، شبکه بسیار گسترده ای از بسترهای ارتباطی مختلف، توسط پارس آنلاین ایجاد شده است که مشتریان سازمانی می توانند از طریق آن نیازهای اینترنتی خود را تأمین نمایند.
خدمات پهنای باند بر بستر رادیویی بی سیم

با بیش از 70 پاپ سایت و با بهره برداری از فرکانس های حرفه ای، پارس آنلاین شبکه ای از ارتباطات رادیویی بی سیم را در شهرهای تهران و کرج و مناطق اطراف (بومهن، ورامین و …) ایجاد کرده و خدمات پهنای باند را به مشتریان خود ارائه می دهد. پوشش این شبکه رادیویی به گونه ای است که نقطه کوری در این مناطق وجود ندارد و دکل های بلندی که در پاپ سایت ها وجود دارد تمامی این نقاط را زیر پوشش خود قرار داده اند. برج میلاد، برج تهران و بسیاری از برج های بلند دیگر از جمله پاپ سایت هایی هستند که دکل های مخابراتی پارس آنلاین بر روی آن ها قرار دارد.

خدمات پهنای باند بر بستر ارتباطات زمینی

خطوط استیجاری L.L، لینک های NxE1، انواع MPLS، اینترانت و شبکه فیبر نوری، به عنوان بسترهای زمینی برای ارائه خدمات پهنای باند از سوی پارس آنلاین مورد استفاده قرار می گیرند. درسال های اخیر با جمع آوری خطوط استیجاری، سایر بسترهای ارتباطی به ویژه فیبر نوری بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است با این حال کیفیت خطوط مخابراتی همواره یکی از چالش های اصلی برای رساندن پهنای باند پرسرعت اینترنت به مشتریان سازمانی با SLA معین بوده است. خوشبختانه در سال 1394، اعطای پروانه FCP از سوی سازمان تنظیم مقررات به شرکت های خصوصی، به  پارس آنلاین این اجازه را داده است تا بدون محدودیت تکنولوژی، به بسترسازی و ایجاد شبکه های پرسرعت ارتباطی در مناطق شهری و بین شهری اقدام نماید و بتواند علاوه بر پهنای باند، خدمات نوین محتوا محور و پرترافیک مانند VoD (Video on Demand) ،VoIP و امثالهم را نیز ارائه نماید.

خدمات پهنای باند بر بستر ماهواره ای VSAT

شبکه ماهواره ای VSAT پارس آنلاین نیز برای ارائه پهنای باند اینترنت مورد استفاده قرار می گیرد. هاب مرکزی پارس آنلاین از طریق فیبر تاریک به دروازه اصلی اینترنت کشور در شرکت ارتباطات زیرساخت (مرکز LCT) متصل است و اینترنت را از طریق ماهواره به ترمینال ها در هر نقطه ای از سرزمین ایران می رساند. دکل های حفاری و مناطق و پایانه های نفتی در خلیج فارس و مناطق خشکی در سراسر کشور از طریق ترمینال های ماهواره پارس آنلاین به شبکه اینترنت متصل هستند و خدمات پست الکترونیک (email) و مرور صفحات وب را از این شبکه دریافت می کنند. پهنای باند دسترسی به اینترنت برروی این شبکه تا سرعت های 45Mbps در مسیر دریافت و 15Mbps در مسیر ارسال قابل ارائه است.

چه کسانی از خدمات پهنای باند استفاده می کنند

شرکت های تجاری خصوصی و دولتی، دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی، بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، صنایع و سازمان های شهری و خدماتی از جمله مشتریان اصلی استفاده از پهنای باند اختصاصی برای اتصال به شبکه اینترنت می باشند.

پارس آنلاین با در اختیار داشتن بیش از 5 درصد اینترنت کل کشور، این خدمات را با استفاده از بسترهای متنوع ارتباطی خود به مشتریان ارائه می نماید.

مزایای خدمات پهنای باند پارس آنلاین

مهمترین مزایای خدمات پهنای باند پارس آنلاین عبارتند از:

  • اتصال به مرکز اصلی اینترنت کشور (LCT) تهران از طریق فیبر تاریک.
  • در اختیار داشتن بیش از 5 درصد ظرفیت اینترنت کل کشور.
  • ارائه کاملاً اختصاصی پهنای باند.
  • پشتیبانی 24 ساعته و در تمامی ایام سال.
  • مانیتورینگ 24 ساعته از طریق مرکز عملیات شبکه (NOC).
  • مرکز پشتیبانی با تلفن های اختصاصی و سیستم تیکتینگ.
  • قرارداد سطح خدمات SLA معین با پایداری (Availability) بسیار بالا.