شبکه خصوصی انتقال داده (VPN (Virtual Private Network

شبکه خصوصی انتقال داده ها شبکه ای است که به صورت خصوصی برای مشتریان سازمانی بر بسترهای ارتباطی اپراتورها (زمینی، رادیویی بی سیم و ماهواره ای) ایجاد میشود. مشتریان سازمانی از این شبکه ها برای تبادل اطلاعات داخلی و سازمانی خود استفاده می نمایند. بنابراین پایداری (Availability) و امنیت (Security) در این شبکه ها دو مشخصه اصلی و حائز اهمیت بسیار برای این نوع مشتریان می باشد. در شبکه های خصوصی انتقال داده ها، انواع بسترهای ارتباطی ثابت و سیار که اپراتور پروانه ایجاد و بهره برداری از آن ها را دارد، مورد استفاده قرار می گیرند. پارس آنلاین خدمات شبکه خصوصی انتقال داده های خود را بر بسترهای ارتباطی زیر ارائه می دهد.

شبکه رادیویی بی سیم پارس آنلاین

یکی از رایج ترین و موثرترین روش های ایجاد شبکه خصوصی انتقال داده ها، استفاده از بسترهای ارتباطی رادیویی (بی سیم یا Wireless) است.

در این روش از امواج رادیویی برای انتقال داده ها بین دو یا چند نقطه استفاده می شود و بر خلاف خطوط زمینی (مسی یا فیبری)، مراکز مخابراتی نقشی در این میان بر عهده ندارند. شبکه های رادیویی در دو باند فرکانسی آزاد (2.4، 5.4 و 5.8 گیگاهرتز) یا حرفه ای ایجاد و مورد بهره برداری قرار می گیرند.

از باندهای فرکانسی آزاد برای ارتباط با تجهیزات طرف مشتری و از باندهای فرکانسی حرفه ای برای ارتباط سایت ها و تجهیزات هسته مرکزی شبکه رادیویی اپراتور استفاده میشود.

پیش نیازها

برای استفاده از شبکه رادیویی پارس آنلاین، باید پیش نیازهای زیر فراهم باشد:

نداشتن تداخل فرکانسی و وجود دید مستقیم

برای استفاده از شبکه بی‌سیم پارس آنلاین لازم است مکان جغرافیایی مورد نظر مشتری، از نظر تداخل فرکانسی و وجود دید مستقیم سنجیده شود. اگر در فاصله‌ی میان پاپ سایت (POP=Point of Presence) پارس آنلاین و دفتر مشتری، مکان دیگری در حال استفاده از فرکانس‌های مجاز بی سیم باشد، امکان تداخل فرکانسی وجود خواهد داشت که می‌تواند ارائه‌ی خدمات را با مشکل رو به رو سازد. در صورت وجود تداخل فرکانسی، پارس آنلاین در وهله‌ی اول فرکانس را در محدوده مجاز تغییر خواهد داد. اگر استفاده از هیچ یک از فرکانس‌های مجاز در محدوده مورد نظر میسر نباشد و یا دید مستقیم بین مکان مشتری و پاپ سایت پارس‌آنلاین وجود نداشته باشد، پارس آنلاین پاپ سایت ارائه دهنده‌ی خدمات را به یکی دیگر از پاپ سایت های خود مستقر در شهر تهران جابه‌جا خواهد کرد. پارس آنلاین با در اختیار داشتن بیش از 70 پاپ سایت برای ارائه‌ی خدمات شبکه رادیویی خود در محدوده‌ی تهران و کرج و شهرهای اطراف، امکان برقراری ارتباط بی‌سیم را برای اکثر این نقاط فراهم کرده است.

اگر با تمام تمهیدات در نظر گرفته شده، امکان برقراری ارتباط بی‌سیم برای سازمان شما میسر نباشد، پارس آنلاین بسترهای دیگری را ( زمینی و ماهواره ای) برای پوشش‌ نیازهای سازمان شما پیشنهاد خواهد کرد.

بسترهای ارتباطی کابلی (زمینی)

ایجاد شبکه های ارتباطی کابلی (سیم مسی – فیبر نوری) در مناطق شهری و روستایی و بین استانی تا مدت ها در انحصار شرکت مخابرات ایران بوده است. بعد از خصوصی سازی شرکت مخابرات، بسترهای زمینی درون شهری و بین شهری (داخل استانی) دراختیار شرکت مخابرات ایران باقی ماند ولی ایجاد بسترهای زمینی کابلی بین استانی به انحصار شرکت ارتباطات زیر ساخت درآمد.

تا سال 1394 شرکت های ارائه کننده خدمات اینترنت پر سرعت (PAP=Private Access Provider) تنها مجاز به دریافت ظرفیت های ارتباطی از شرکت مخابرات ایران یا شرکت ارتباطات زیر ساخت و ایجاد شبکه مستقل با تجهیزات اختصاصی خود بودند و لذا خدمات آنها با استفاده از کابل های مسی و فیبر نوری این دو شرکت به مشتریان ارائه میشد ولی از سال 1395 با ارائه مجوزهای جدید، راه برای توسعه بسترهای ارتباطی کابلی بوسیله بخش خصوصی فراهم گردید.

شبکه ارتباطات زمینی پارس آنلاین

پارس آنلاین از جمله شرکت های پیشرو در زمینه ایجاد شبکه های ارتباطی کابلی با استفاده از شبکه سیم مسی و فیبر نوری شرکت های مخابرات ایران و ارتباطات زیرساخت بوده و از سال ها پیش خدمات اینترنتی و ارتباطی خود به مشتریان سازمانی را در سراسر کشور از طریق این شبکه ارائه کرده است.

شبکه ارتباطات زمینی پارس آنلاین با بیش از 1 میلیون 200 هزار پورت دسترسی ADSL در بیش از 1000 مرکز مخابراتی و 250 شهر کشور گسترده شده و افزون بر 700 هزار کاربر فعال در سراسر کشور از خدمات آن استفاده می کنند. با این حال تکیه بر امکانات شرکت مخابرات در ارائه خدمات ارتباطی، همواره یکی از چالش های اصلی اپراتورها برای تضمین سطح خدمات (SLA) خود به مشتریان بوده است. ارتقاء پروانه (PAP) به مجوز ارائه خدمات ارتباطات ثابت (FCP = Fixed Communication Provide) در سال 1394، برای اپراتورهای خدمات ارتباطی این فرصت را به وجود آورد تا با سرمایه گذاری و ایجاد شبکه فیبرنوری شهری و بین شهری، بتوانند خدمات ارتباطی خود را با پهنای باند بسیار بالا و تضمین خدمات استاندارد به مشتریان ارائه نمایند.

توسعه شبکه ارتباطات زمینی پارس آنلاین

گروه پارس آنلاین از زمان دریافت پروانه FCP جز اولین اپراتورهایی بوده است که اقدام به طراحی و تأمین منابع مالی برای ایجاد شبکه فیبر نوری FTTx در کشور نموده که در فاز اول، ایجاد و بهره برداری از این شبکه را در 10 شهر اصلی کشور را جزو اهداف اصلی خود قرار داده است.

با راه اندازی این شبکه محدودیت های پهنای باند برای مشترکین خانگی و مشتریان سازمانی بر طرف خواهد شد و سرعت هایی تا 100Mbps به راحتی قابل ارائه خواهد بود.

ارتباطات ماهواره ای شبکهVSAT

ارتباطات ماهواره ای یکی دیگر از روش های ارتباطی کارآمد برای ایجاد شبکه های خصوصی انتقال داده ها می باشد. ارتباطات ماهواره ای که عموماً به صورت شبکه های (VSAT (Very Small Aperture Terminal ایجاد می شوند، در شرایطی که ارتباطات زمینی یا رادیویی وجود ندارد یا ایجاد آن ها مقرون به صرفه نیست، تنها راه ارتباطی ممکن به شمار می روند. یک شبکه ماهواره ای VSAT شامل تجهیزات مرکزی هاب (HUB) و تعدادی ایستگاه های کاری ترمینال (Terminal) می شود. تجهیزات ترمینال شامل دو بخش تجهیزات بیرونی (آنتن ماهواره، BUC، LNB و..) و تجهیزات داخلی (مودم ماهواره و روتر و…) می باشد. آنتن های مورد استفاده در ایستگاه های کاری یک شبکه VSAT، معمولاً با قطر 1.2 متر یا حداکثر قطر 1.8 متر بوده که براحتی می تواند در شبکه های بانکی و سکوها و مناطق نفتی نصب و راه اندازی گردد.

مزایای شبکه ماهواره VSAT پارس آنلاین

مهمترین مزایای شبکه های VSAT بهره برداری سریع و آسان از آن ها است به طوری که:

  • در هر شرایط جغرافیایی و اقلیمی قابل نصب و راه اندازی هستند.
  • برای راه اندازی آن ها معمولاً به هیچ نوع تجهیزات یا تأسیسات اضافی و ثابت نیازی نیست.
  • حتی با تأمین ژنراتور برق در محل می توان در نقاطی که فاقد برق و تأسیسات شهری اند از آن ها استفاده کرد.
  • خیلی سریع در ظرف چند ساعت، ارتباط محل مورد نظر با دفتر مرکزی یا اینترنت را برقرار می کنند.
  • برای هرنوع تبادل داده و نیز انتقال خطوط تلفن و تصویر مناسبند.
  • پایداری (Availability) بسیار بالا دارند و شبکه ای کاملاً امن به شمار می روند.
  • ارتباطی به سایر بسترهای ارتباطی زمینی و رادیویی شهری و کشوری ندارند و به صورت کاملاً مستقل، توسط آن ها می توان شبکه اختصاصی انتقال داده ها ایجاد کرد.

و البته در مقایسه با خطوط زمینی هزینه های آن ها بیشتر و لذا برای مشتریان خدماتی گرانتر محسوب می شوند.

از شبکه خصوصی انتقال داده ها (VPN) چه نوع استفاده هایی می کنند

به طور کلی شبکه های خصوصی، برای تبادل داده و بسته های اطلاعاتی بین نقاط یک شبکه ارتباطی گسترده ایجاد می شوند. داده های اطلاعاتی مانند متن، صدا و تصویر به صورت عام در این شبکه ها قابل تبادل هستند ولی این شبکه ها برای استفاده از نرم افزارهای کاربردی، پلتفرم های عملیاتی و بویژه برای سیستم انتقال در سایر شبکه ها مانند شبکه های تلفن همراه (GSM Backhaul) نیز کاربردهای منحصر به فردی دارند. در حال حاضر از شبکه VSAT پارس آنلاین به عنوان یک شبکه خصوصی انتقال داده، برای شبکه انتقال دومین اپراتور تلفن همراه کشور استفاده می گردد.

چه کسانی نیازمند شبکه خصوصی انتقال داده ها (VPN) هستند

بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، شرکت های تجاری خصوصی و دولتی، صنایع نفت و گاز، اپراتورهای تلفن همراه، دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی از جمله مشتریان اصلی استفاده از شبکه های خصوصی انتقال داده برای اتصال نقاط پراکنده شبکه خود به دفترمرکزی می باشند.

پارس آنلاین این خدمات را با استفاده از بسترهای متنوع ارتباطی خود به مشتریان ارائه می نماید. در شهر تهران و شهرهای اطراف، از شبکه رادیویی بی سیم پارس آنلاین برای خدمات VPNو ارائه آن به ویژه به مشتریان بانکی استفاده فراوان می شود. عمده بانک های خصوصی از این شبکه جهت انتقال داده های درون شبکه ای خود استفاده میکنند. در سایر شهرها و در مراکز استان ها و شهرستان ها نیز بانک ها خطوط زمینی ADSL پارس آنلاین را برای اتصال دستگاه های خودپرداز و یا ایجاد شبکه ارتباطی پشتیبان مورد استفاده قرار می دهند. همچنین شبکه VSAT پارس آنلاین تنها شبکه ای است که مستقل از شبکه زمینی و مخابراتی کشور می توان از آن برای تأمین ارتباط اصلی نقاطی که فاقد هرنوع امکانات مخابراتی هستند یا شبکه پشتیبان خطوط زمینی و مخابراتی استفاده کرد. در مناطق و سکوهای نفتی ایران در خلیج فارس و در نقاط دور افتاده و پراکنده کشور، شبکه ماهواره ایVSAT تنها و اصلی ترین راه ارتباطی برای برقراری ارتباط با دفاتر مرکزی و دنیای خارج به شمار می رود. از این شبکه همچنین در خطوط کشتیرانی و شناورهای تجاری استفاده فراوان می شود.